Znasz te powiedzenia...?

 

wymowki, jak sie zmotywowac, szkodliwe slowa
Jeśli masz przeczucie, że utknąłeś/aś w życiu, że brakuje ci natchnienia lub inspiracji, to zerknij na poniższe, chyba najczęściej używane sformułowania, które być może są przyczyną tego, że stoisz w miejscu. O ile bardzo łatwo jest wymówić poniższe stwierdzenia, o tyle trudniej jest zmienić własne przekonania i przekształcić wymówki w działanie.

1. Zacznę od poniedziałku

Chyba nie ma osoby na świecie, od której bym nie usłyszała tego zdania. Wszyscy zawsze chcemy zaczynać od poniedziałku. Tak jakby ten dzień był idealny na wdrażenie czegokolwiek. Faktem jest, że jest to początek tygodnia, ale czy aby na pewno jest to idealna pora do rozpoczynania działania? Dlaczego nie możesz zacząć jutro albo nawet teraz? Czym się różni np. środa od poniedziałku? Albo co innego wydarzy się w poniedziałek, a nie wydarzyło dzisiaj? 

Bardzo łatwo jest nam zobowiązywać się na przyszłość. Bo przecież jeśli w ten poniedziałek coś pójdzie nie tak, to przecież będzie kolejny. A jak nie kolejny, to jeszcze następny. Przecież w roku mamy tyle poniedziałków, że któryś na pewno będzie tym dniem, w którym zaczniemy robić to, co byśmy chcieli. Nieważne, czy jest to nauka nowego języka, uprawianie sportu czy cokolwiek innego. Jak słusznie zauważymy, obiecując sobie, że coś zaczniemy, najczęściej się tak nie dzieje. Poniedziałek jest po prostu świetną wymówką na wieczne nigdy. Bo gdybyś naprawdę chciał/a coś zmienić, to każdy, ale to każdy dzień byłby właściwy. 

2. Jestem za stary/a, żeby zaczynać od nowa

Masz tyle lat na ile się czujesz i wiek jest pojęciem względnym. Nikt z nas nie wie, kiedy nasze życie się zakończy i uważam, że nie ma czegoś takiego jak granica wieku, do której można coś zaczynać. Dlaczego niby kobieta po czterdziestce czy mężczyzna po sześćdziesiątce nie może zmienić swojego życia na takie o jakim marzy? Czy przez kolejne trzydzieści lat taka osoba ma żyć w niespełnieniu tylko dlatego, że uważa, że jest na coś za stara? Kolejny przykład na to, że nie dość, że takie stwierdzenie siedzi tylko w głowie, to jeszcze jest to kolejna wymówka, aby nic nie zrobić ze swoim życiem. 

Faktycznie czasem jest tak, że pewne rzeczy trzeba w życiu inaczej zorganizować, przekształcić, ale nikt nie powiedział, że zaczynać od nowa mogą tylko młode osoby. Jeśli czujesz, że pragniesz zmian, że chcesz robić w życiu coś innego, chcesz się rozwijać i spełniać, to po prostu znajdź dla siebie odpowiedni sposób, swoją drogę i to zrób. 

3. Nie mam czasu 

Czy aby na pewno go nie masz? Pomijam w tym punkcie osoby, które spędzają w pracy każdego dnia 12 godzin, a po pracy śpią, bo takie osoby faktycznie tego czasu nie mają, ale przeciętna osoba pracująca 8 godzin dziennie albo niepracująca w ogóle nie znajdzie chwili, żeby zrobić coś dla siebie?

A ile czasu spędzasz na telefonie, przeglądając social media, które w większości nic nie wnoszą do twojego życia? Czy piętnaście minut w ciągu każdego dnia to dużo? Według mnie niewiele. A już te kilka minut pozwoli ci posunąć się do przodu. Nieważne jest, że w ciągu tych kilkunastu minut nauczysz się tylko trzech nowych słówek. Po dwóch dniach będziesz potrafił/a sześć, a w tydzień poznasz dwadzieścia jeden. Trzy słówka, które pozornie nic nie znaczą, składają się na cegiełki, które budują twoją przyszłość. Każdy ma czas. Wszyscy mamy go tyle samo, tylko nie wszyscy potrafimy nim w pełni gospodarować. Brak czasu, to według mnie kolejna z wymówek świadcząca o tym, że czegoś się po prostu nie chce. Łatwiej jest powiedzieć "Nie mam czasu" niż przyznać się do błędu przed samym sobą. 

4. Jutro będę mieć większą motywację

A skąd to wiesz? Czy aby na pewno tak będzie czy może jest to kolejna wymówka, aby nie zacząć właśnie dzisiaj? Faktycznie czasem tak jest, że raz chce nam się bardziej, a raz mniej, jednak zwalanie wszystkiego na motywację nie zaprowadzi cię donikąd. Motywacja jest w twojej głowie. Myślisz, że ja dzisiaj czuję się wystarczająco zmotywowana do napisania tego tekstu? Czy może jednak wolałabym siedzieć przed telewizorem i oglądać swój ulubiony serial? 

Ja przestałam uzależniać swoje cele od motywacji, bo wiem, że to prowadzi donikąd. Albo coś robisz albo czegoś nie robisz. I nie ma znaczenia czy ci się chce czy nie, bo najczęściej się nie chce, jednak żeby coś dostać, trzeba najpierw dać. 

5. Nie da się / nie potrafię

Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś czegoś bardzo chce, to ostatnimi słowami jakie ta osoba wypowie będzie powyższe stwierdzenie. Nie da się? Ale jak to się nie da? Może po prostu nie znalazłeś/aś jeszcze właściwego rozwiązania. Jeśli czegoś nie potrafisz, to co stoi na przeszkodzie, aby się tego nauczyć? Ludzie robią niesamowite rzeczy i gdyby myśleli w ten sposób, że czegoś się nie da, albo czegoś nie potrafią, to myślę, że nasze społeczeństwo zaczęłoby się cofać w rozwoju zamiast iść naprzód. 

Kiedyś nie dało się polecieć w kosmos, a teraz jest to możliwe. Kiedyś nie było samochodów, a jednak znalazł się ktoś, kto wpadł na pomysł wynalezienia pojazdu i w ten oto sposób nasze życie i jego komfort zaczęło się polepszać. Myślisz, że tym ludziom udało się wszystko za pierwszym razem? Na pewno nie. Nasze życie, to trochę taka metoda prób i błędów i lepiej jest ponosić porażki, które uczą, niż marudzić i nie robić nic. 

6. Nie mogę tego zrobić, bo co pomyślą inni?

A co ty myślisz o innych? Czy ci inni przejmują się twoimi myślami i zdaniem? Czy jeśli pomyślisz o Kasi, która według ciebie nosi brzydkie sukienki, to Kasia nagle przestanie się w nie ubierać, jeśli jej się podobają? Nie sądzę. To dlaczego ty się przejmujesz zdaniem innych osób? Czy te osoby są tobą? Czy one chcą od życia tego samego co ty? Przecież jesteśmy wolnymi ludźmi i mamy prawo decydowania o sobie, więc dlaczego mielibyśmy uzależniać swoje życie od myśli innych? Mamy prawo do rozumowania po swojemu i działania według własnych przekonań i chęci. Rób co uważasz, bez względu na innych ludzi. Jeśli coś sprawi, że ty będziesz zadowolony/a i nie będziesz przy tym krzywdzić innych osób, to co stoi na przeszkodzie? No chyba, że jest to kolejna wymówka, która ma sprawić, żeby nic nie zrobić. 

7. Nikt mnie nie wspiera

Zastanów się, czy wsparcie jest ci aż tak bardzo potrzebne? Przeważnie ludzie, którzy chcą od życia czegoś więcej i zaczynają robić coś inaczej niż wszyscy nie otrzymują wsparcia. I wiem, że jest ono potrzebne. Poczucie, że ktoś w nas wierzy i nam kibicuje dodaje skrzydeł, ale życie nie jest kolorowe i czasami trzeba zrobić coś na przekór, podążać za swoim sercem i zrobić coś po swojemu. Nie jesteśmy dziećmi, którym takie wsparcie jest dużo bardziej potrzebne niż nam, dorosłym ludziom. Jeśli powstrzymujesz się przed działaniem tylko dlatego, że nikt w ciebie nie wierzy, to faktycznie nie zrobisz pierwszego kroku ku lepszemu życiu, bo sam/a chyba nie do końca w siebie wierzysz.  

Mi nikt nie musi kibicować, wspierać, chwalić. Ja wiem co robię i po co i to wystarczy. Jestem świadoma swoich celów i je realizuję. Bez względu na to czy ktoś mnie poklepie po ramieniu czy nie.

Obserwuj mnie na:

INSTAGRAMIEKomentarze

 1. Aaaa mega wpis! Dziękuję Ci bardzo za niego. Nic dodać nic ująć! To mnie tak zawsze inspiruje. Chciałam napisać motywuje (ale do do tego słowa podchodzę bardzo ostrożnie), bo jestem zwolenniczką teorii, że jednak nie ma motywacji, są nawyki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. To okropne jak niektórzy ludzie sami sobie takimi powiedzeniami podcinają skrzydła.. ❤

  OdpowiedzUsuń
 3. Najczęściej spotykam chyba nie mam czasu i w sumie sama się na to powołuję, będąc szczerą. Wszystko można, trzeba chcieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. W punkt to napisałaś, niestety sama borykam się z tymi przypadlosciami , nie jest łatwo.Dziekuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Często szukamy wymówki, żeby czegoś nie robić, nie mam czasu, to chyba najczęściej spotykany pretekst :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że tak samo, jak łatwo przychodzą nam wymówki, nie wychodzi nam szybkie działanie. Ja niby lubię zaczynać "od początku", od pełnych minut itd, ale nie będę ukrywać, że często jest to tylko takie odwlekanie tego, co nieuniknione :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Moją wymówką zawsze było "od poniedziałku", "od nowego miesiąca", "od nowego roku" Teraz już nie odkładam niczego i robię w miarę systematycznie ;) Zdarza się, że odłożę coś, ale to na kolejny dzień.

  OdpowiedzUsuń
 8. Z wymienionych przez Ciebie powiedzeń - moje to niestety "Zacznę od poniedziałku" walczę z tym :)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo budujący post i zgadzam się z każdym słowem. Z autopsji wiem, że takie powiedzenia do niczego nie prowadzą, ja jestem bardzo zadaniowa
  Pozdrawiam Cię.

  OdpowiedzUsuń
 10. Doskonale je znam :D Ja niestety mam tendencję do "Zacznę od poniedziałku"

  OdpowiedzUsuń
 11. Bo tak naprawdę wszystko jest w głowie i jeśli mamy opór wewnętrzny to szukamy wymówek...

  OdpowiedzUsuń
 12. ooo! taak, dokladnie! super, ze zwrocilas na te 'motywujace' powiedzenia. kiedys takze borykalam sie z tego typu wymowkami. teraz nie ma tego. nie ma, ze zaczynam od poniedzialku. jest, ze zaczynam juz teraz! nigdy nie jest pozno na zmiany. zaaawsze, ale to zawsze mozemy zmienic cos na lepsze. chyba, ze juz nam odpowiada aktualny stan rzeczy ;) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny i bardzo motywujący wpis. Ludzie często odkładają coś na później, a potem wychodzi,
  że i tak to co planowaliśmy odkładamy jeszcze dalej i koniec końców nic z tych planów nie wychodzi,
  dlatego najlepiej zaczynać od dnia dzisiejszego. Z ostatnim i przedostatnim punktem zgadzam się z Tobą w 100%. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Moją zmorą jest "zacznę od poniedziałku/od jutra/ od następnego miesiąca..." :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Czas czasem działanie działaniem :) Nie ma wymówek

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie ukrywam, że i mi zdarza się stosować te "genialne" wymówki... Tym samym sposobem, niepotrzebnie się demotywuje. To przykre jak często sami sobie podkładamy kłody pod nogi i podcinamy skrzydła. Zdecydowanie za mało nam braku wiary w siebie, siły do walki i cierpliwości. A trzeba pamiętać, że za wszystkimi przeszkodami w końcu czeka na nas sukces, nasz wymarzony cel :)
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 17. haha oj tak;D powiedzenia to mądrość ludu:D zwłaszcza z tym zacznę od jutra, bo dziś mi się nie chce;p a najlepiej właśnie zacząć coś robić od razu żeby potem mieć to z głowy

  OdpowiedzUsuń
 18. Oj tak, sporo jest takich powiedzeń i wymówek, przez które sami podcinamy sobie skrzydła i zabieramy energię do działania. Większość z nich, to wręcz przekonania, którymi można łatwo nasiąknąć. Bardzo trafny i potrzebny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Myśli to nie fakty i niestety większość z nas o tym zapomina, a tak naprawdę to sami powinniśmy być dla siebie siłą napędową do działania. Super to napisałaś. Nie potrzebujemy widowni ani oklasków. Dopóki będziemy dumni z siebie i swoich osiągnięć, nie musimy szukać potwierdzenia u innych.

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetny temat na artykuł kochana, skąd ja te poniedziałki znam eh

  OdpowiedzUsuń
 21. Nasze podejście do spraw codziennych,w dużej mierze zależy od cech charakteru, tego jak zostaliśmy wychowani oraz jakimi ludźmi się otaczamy :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja w końcu skutecznie zwalczyłam w sobie odkładanie robienia rzeczy na jutro. Zajęło mi to jednak trochę czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. "Nie mam czasu" to taka moja wymówka, gdy czegoś mi się nie chce, bo tak naprawdę trochę czasu zawsze się znajdzie;)

  OdpowiedzUsuń
 24. " trzecia wymówka u mnie jest non stop, ale muszę to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie lubię, gdy ktoś mi mówi, że nie ma czasu. Jeśli czegoś nie chce, wystarczy powiedzieć, a nie ściemniać. Podoba mi się, że nie uzależniasz celów od motywacji. Ja też się tak staram :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Wynn Hotel and Casino - Mapyro
  Las Vegas 밀양 출장샵 Wynn Hotel and Casino. 강원도 출장안마 4 reviews. Directions. 3131 시흥 출장안마 Las Vegas Blvd S, Las 군산 출장안마 Vegas, NV 89109. star. 여수 출장안마 Rates from $79. Rating: 2 · ‎3,128 reviews

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright 2023 Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody. ©