Czy równowaga w życiu jest ważna?

 

jak odnalezc wewnetrzny spokoj, wewnetrzna harmonia, jak odnalezc szczescie
Ile razy zastanawiałeś/aś się jaki jest cel naszego życia? Po co właściwie żyjemy? Dlaczego wciąż pędzimy w biegu, stresie, goniąc w głównej mierze za pieniądzem? Czy celem naszego życia jest nieustanna praca, płacenie rachunków i drobne przyjemności, które są ledwo zauważalne w natłoku tych wszystkich innych spraw, które mamy do załatwienia? 

Według mnie w naszym życiu powinna być harmonia, równowaga, właściwie proporcje w każdej sferze. Kiedy jest czegoś za dużo lub za mało, nie czujemy się w pełni szczęśliwi i spełnieni. Kiedy pracujemy co niemiara, brakuje nam czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi, kiedy zaś poświęcamy sporą ilość energii na spotkania towarzyskie, w pewnym momencie zaczyna brakować nam pracy i zajęcia, dzięki któremu czujemy się szczęśliwi. 

Zbyt dużo obowiązków, w których nie ma miejsca na relaks, odpoczynek i czas poświęcony tylko sobie, sprawia, że pewnym momencie nasz organizm pokazuje nam, że już tego wystarczy i obdarza nas chorobą, która jest komunikatem, żeby przestać i zwolnić. Bo o ile samych siebie oszukamy z łatwością, tak naszej wewnętrznej natury nie wykiwamy tak łatwo. Nasze wnętrze wielokrotnie daje nam różne znaki, aby pokazać nam, że coś jest nie tak, tylko my tych znaków najczęściej nie widzimy, ignorujemy je i chcemy być mądrzejsi.

Jeśli zdarzają ci się bóle głowy, których wcześniej nie miałeś/aś, większe zmęczenie, przygnębienie, bóle brzucha, kręgosłupa, rozdrażnienie i wiele innych przypadłości, z którymi nie miałeś/aś wcześniej do czynienia, to komunikat, że coś złego zaczyna się dziać i trzeba się nad tym zastanowić, bo jak dobrze wiemy, niepodlewany kwiat w pewnym momencie więdnie. Czy chcesz, żeby z tobą też tak było? 

Wielokrotnie ignorujemy drobne komunikaty naszego organizmu do momentu, w którym jest już za późno. Bo przecież bóle głowy czy brzucha się zdarzają i nie są niczym szczególnym. A co jeśli trwają dłuższy czas, każdego dnia coraz bardziej się nasilają aż w końcu sprawią, że w ogóle nie będziesz w stanie funkcjonować? Czy musi stać się coś gorszego, nieodwracalnego abyś zdał/a sobie sprawę z tego, że coś jest nie w porządku?

Równowaga życiowa

To dla wielu osób obce i nic nie znaczące słowa, a mają znaczący wpływ na nasze życie. To, gdzie dzisiaj jesteśmy i jak się czujemy jest efektem naszych działań i myśli, które przez cały czas w sobie gromadzimy. Czy jesteś zadowolony/a z miejsca, w którym dzisiaj się znajdujesz? Czy może są sfery w twoim życiu, które chciałbyś/abyś zmienić? Aby to zrobić, trzeba zrobić listę, wyciągnąć wnioski i zastanowić się, która sfera naszego życia wymaga poprawy. 

Znaki Wszechświata

Życie wciąż nas uczy, daje nam lekcje i to od nas zależy, czy się czegoś nauczymy. Być może sytuacje, w których się znajdujemy są inne, pojawiają się inni ludzie, jednak my popełniamy te same błędy. Przykładem może być kobieta, która pragnie zbudować szczęśliwy związek, ale mężczyźni wciąż od niej uciekają. W pracy pomimo wszelkich starań wszystko wychodzi na opak. Własny biznes nie przynosi zadowalających efektów. Dlaczego? Co jest tego przyczyną? 

Powtarzanie tych samych błędów nie prowadzi do rozwoju. Patrzenie w ten sam sposób na różne sytuacje nie sprawi, że rozwiążą się one inaczej. To w jaki sposób widzimy świat zewnętrzny jest odbiciem naszego wnętrza, naszych przekonań i myśli. Jeśli czujemy, że coś jest nie tak, że wszystko układa się nie po naszej myśli, to czas przyjrzeć się samemu sobie. Jeśli będziemy w środku mocno zdenerwowani i roztargnieni, osoby spotykane na co dzień będą nas również drażnić. Nie zbudujemy z takimi osobami zdrowej relacji, póki nie rozwiążemy naszych wewnętrznych problemów. 

Owszem, może zdarzyć się tak, że spotkamy w swoim życiu jedną czy dwie osoby, które nie wywołają w nas pozytywnych emocji, jednak jeśli będziemy tylko takich ludzi spotykać, to już jest komunikat, że coś jest nie tak. 

Czy potrafisz się otworzyć na nowe rzeczy?

Spora część ludzi uważa, że zawsze ma rację. Wielu osobom wydaje się, że postępuje właściwie, tak jak należy i nie dopuszcza do siebie myśli, że może mieć z czymś problem. Tak, łatwiej jest zwalić na kogoś, że to ktoś zawalił, jest winny, że to z kimś innym jest coś nie tak a nie z nami. 

Rzadko bierzemy pod uwagę fakt, że to my mamy z czymś problem a nie ta druga osoba. Nie zapominajmy o tym, że tak naprawdę mało wiemy o innych ludziach. Wiemy tylko tyle ile widzimy.  Nie jesteśmy z nikim non stop bez przerwy przez całe życie. Ludzie, których spotykamy pojawiają się w naszym życiu tylko przez pewien określony czas. 

Wielokrotnie wyładowujemy swoje emocje i porażki na innych ludziach. Winimy innych za to, że to nam coś się nie udało, w czymś się nie powiodło. Być może jesteś szefem i w pracy dostaje się twoim pracownikom tylko dlatego, że żona cię zdenerwowała. Albo jesteś pracownikiem i przynosisz problemy do domu, wyładowując się na rodzinie. 

To co dajesz, dostajesz z powrotem. 

Tak działa Wszechświat. Jeśli dajemy dobro, otrzymamy dobro. Jeśli dajemy zło, dostaniemy to z powrotem. Tworzymy wokół siebie energię, która wraca do nas jak bumerang. Energię, która jest głęboko w środku nas. I nie wystarczy świadomie myśleć dobrze. To wszystko odbywa się w podświadomości. I to właśnie tam wszystko się zaczyna. Przyciągamy do siebie osoby, które generują podobną energię do naszej. Jeśli masz w sobie dużo miłości, będziesz przyciągał/a do siebie takich ludzi. Jeśli w twoim życiu panuje wewnętrzny chaos, będziesz przyciągał/a do siebie właśnie takie osoby. I dopóki nie przepracujesz prawdziwych wewnętrznych problemów, nic w twoim życiu się nie zmieni. 

Dlatego tak ważna jest życiowa harmonia, która sprawi, że będziesz miał/a wszystkiego po trochu, tak jak powinno być. Kiedy człowiek uświadomi sobie, co w jego życiu jest nie tak, z czym ma problem i zacznie dokonywać zmian, życie się odwdzięczy.

Zastanów się

- Z jakiej sfery w swoim życiu jesteś zadowolony a jaka wymaga poprawy? 

- Jeśli trafiasz wciąż na niewłaściwych ludzi, to dlaczego tak jest?

- Jakie są twoje obecne problemy i skąd według ciebie się one biorą?

- Na co poświęcasz najwięcej czasu a na co najmniej?

- Jakich ludzi masz wokół siebie najwięcej? 

- Co cię najbardziej denerwuje? A może ktoś? Dlaczego?

Gdyby wszystko było łatwe i proste, to życie byłoby zbyt banalne i nie docenialibyśmy tego, co mamy i możemy mieć. Pewne tajemnice pozostaną przez niektórych nigdy nie odkryte. Niektórzy do końca swojego życia będą działać jak roboty, które żyją tylko, bo muszą. Tacy ludzie nie będą czerpać radości z każdego dnia. 

Ja zdecydowanie należę do tych osób, które chcą od życia więcej i robię wszystko tak, aby mój świat wokół mnie był dobry i szczęśliwy. Wszystko w naszym życiu zaczyna się od jednej myśli. Myśli, która może sprawić, że zaczniemy się wznosić lub upadać. Myśli tworzą energię, a energia tworzy nas i nasze życie. Albo będzie ona pozytywna albo negatywna. To od nas zależy, jak się wszystko potoczy. 

Obserwuj mnie na: 

INSTAGRAMIEKomentarze

 1. Dobrze jest od czasu do czasu zwolnić i zastanowić się nad sprawami naprawdę ważnymi.
  A tak przy okazji, zapomniałem Cię ostatnim razem zaobserwować. Niniejszym naprawiam ten błąd 😉.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mądrze napisane, szacun.Czasami zwolnie, pomyślę, rozważam jednak życie lubi moje plany weryfikować. Staram się.Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny tekst. Zgadzam się z powyższym. Tylko w tym zabieganym świecie jest trudno znaleźć czas na odpoczynek, który jest bardzo ważny, no i można wszystko zorganizować, przeorganizować, zaplanować. Dobrze jest zachowywać równowagę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tak, zbyt wiele spraw na głowie i brak relaksu to pewna bezsenność, a to prowadzi do wielu problemów...

  OdpowiedzUsuń
 5. O matko, jesteś! Pamiętam Cię jeszcze z lawendowego motyla, potem instagrama, a nawet facebooka. Obserwowałam z zazdrością (pozytywną!) jak idziesz w kierunku ukochanej fotografii i od tego momentu byłaś moją inspiracją, aby też się przełamać i coś zrobić dla siebie :) Cieszę się, że Cię tu znalazłam!

  Od dawna się nad tym zastanawiam i staram się powoli zmieniać pewne nawyki, błędne myślenie czy zamiatanie niektórych rzeczy pod dywan. Z roku na rok zauważam ile czasu już zmarnowałam na nic nie znaczące pierdoły lub pracę, której nienawidziłam i wpędziła mnie w chorobę. Od zeszłego roku małymi kroczkami idę w innym kierunku, aby znaleźć tę równowagę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam takie wpisy! człowiek może się zastanowić nad swoim życiem i rzeczywiście się zatrzymać i zobaczyć, że kurcze jednak można coś zmienić żeby było lepiej ;) mnie teraz ciąża uczy bardzo dużo!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis. Zgadzam się z Tobą, że to głównie od nas zależy jak się wszystko potoczy, a energia którą wysyłamy do świata potem do nas wraca :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zgadzam się z tym, co napisałaś, ale... czasem naprawdę ciężko zbudować tę harmonię, nawet jeśli bardzo się chce. Niestety większość pracodawców wymaga zbyt dużego zaangażowania nie rozumiejąc, że wypoczęty pracownik to bardziej wydajny pracownik... A praca jest ważna...

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo mądry i przydatny wpis. Zwłaszcza w obecnym świecie, gdzie często jesteśmy zdenerwowani, zestresowani, nie zważamy na swoje potrzeby. A potem odbija się to i na nas samych, i na otoczeniu.

  OdpowiedzUsuń
 10. W 100% zgadzam się z tym co napisałaś, choć w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć balans to jednak próbować. Bardzo nam to pomoże.

  OdpowiedzUsuń
 11. Równowaga jest bardzo ważna. Trzeba czasem się zatrzymać, spojrzeć na swoją sytuację na chłodno, z boku. :) Świetny blog! Obserwuję :)
  Pozdrawiam, Werka

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam się, równowaga jest bardzo ważna, czasem warto się zatrzymać i zastanowić nad sobą i swoim życiem :) pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Odnalezienie sensu egzystencji i zwolnienie tempa zyciowego nie jest takie proste, jakie sie wydaje :P uwazam, ze do tego trzeba dorosnac. zmienic swoje priorytety. pozniej odnalezc sposob na pogodzenie wszelkich obowiazkow i oczywiscie poswiecic czas na wlasna siebie. w moim przypadku przyszlo to z wiekiem. nie moge powiedziec, ze mam malo obowiazkow, ale wszystko ze soba juz tak zsynchronizowalam, ze nawet mnie to wszystko nie meczy :D a wrecz przeciwnie - robie to z przyjemnoscia. pozdrawiam i obserwuje! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobry motywacyjny tekst. Jednak praca nad sobą niestety nie jest łatwa. Najczęściej dochodzimy do wniosku, że faktycznie coś jest w naszym życiu nie tak, coś chcemy zmienić ale kompletnie nie wiemy jak się do tego zabrać. Ja choć ciągle pracuję nad swoim życiem, nie raz utknęłam w martwym punkcie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny wpis, dający do myślenia! :)
  Faktycznie po przeanalizowaniu dochodzę do wniosku, że brak mi równowagi, bo albo mam za dużo obowiązków, albo nie robię nic, przez co się rozleniwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo trafne i mądre przemyślenia :) Harmonia i równowaga jest nam potrzebna we wszystkim, co robimy. Od dawna się tego uczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. świetny post! bardzo wartościowy i mądry :) ciało bardzo często daje nam do zrozumienia :)
  Zostaję na dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja się obecnie nie chcę zastanawiać, bo nic nie jest ani jasne ani stabilne

  OdpowiedzUsuń
 19. świetnie napisane:) równowaga tak jak i w życiu jest i w przyrodzie. Wszystko musi mieć tzw. stałą

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mądry wpis, z którym się zgadzam. Musze przyznać, że niechętnie reaguję na znaki, które daje mi mój organizm. Życie nie raz pokazało mi, że jak najszybciej należy reagować, aby mieć wpływ na rozwój sytuacji. Mi jednak nadal jest ciężko się do tego zastosować.

  OdpowiedzUsuń
 21. Równowaga odgrywa w moim życiu ogromną rolę, nie potrafiłabym funkcjonować bez chwili wytchnienia dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajnie jest znaleźć w życiu złoty środek, tak by czerpać z każdego dnia jak najwięcej pozytywu, jednak to nie jest łatwe. Świetny wpis:)

  OdpowiedzUsuń
 23. W życiu niestety zbyt często dobija nas stres, przemęczenie lub oddziaływanie na nas nieodpowiednich osób.

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy wpis. Równowaga jest bardzo ważna, ale niestety nie zawsze udaje się ją zachować. Mimo tego jednak warto nad tym pracować. ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Walczę o równowagę, bo mam problem z robieniem sobie zbyt długich list zadań. Ale idę w dobrym kierunku i mam nadzieję, że w końcu mi się uda. Trochę mnie opanowała ciąża i dzięki niej jednak tego odpoczynku jest więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo fajny wpis. Ja zdecydowanie uważam, że równowaga jest bardzo ważna w życiu. Niestety nie jest takie łatwe ją osiągnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Mega motywacyjny wpis! Osobiście walczę o równowagę w swoim życiu, chociaż nie raz po drodze utknę w martwym punkcie.. ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Równowaga jest bardzo ważna. Czasem o prostu trzeba zwolnić, choć proste to nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 29. Bardzo mądry wpis. Mnie brakuje takiego balansu, a w obecnych czasach tak trudno to osiągnąć. Myślę, że wiele osób tak ma.

  OdpowiedzUsuń
 30. Gdyby znalezienie odpowiedzi było takie proste... warto szukać

  OdpowiedzUsuń
 31. Zgadzam się z większością tez :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright 2023 Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody. ©