Jak walczyć z niską samooceną?

 

samoakceptacja, jak walczyć z niską samoooceną
Niska samoocena, to problem, z którym mamy coraz częściej do czynienia, tym bardziej, że w social mediach aż roi się od ładnych, wręcz zbyt idealnych zdjęć i filmów, na których ludzie pokazują idealnych siebie i swoje idealne życie. 

Kiedy karmimy nasz umysł takimi treściami, w pewnym momencie dociera do nas, że daleko nam do takich osób i zaczynamy wątpić w siebie i swoje możliwości. Przestajemy spostrzegać siebie jako osoby atrakcyjne i wartościowe i zaczynamy myśleć, że z nami jest coś nie tak. Oczywiście media społecznościowe nie są jednym źródłem tego problemu, ale myślę, że odgrywają znaczącą rolę w tej kwestii. Bo choć być może świadomie nie łączymy tego faktu w ten sposób, tak nasza podświadomość potrafi nam bardzo często płatać figle. 

Ile razy w ostatnim czasie czułeś/aś się skrępowany podczas rozmowy z kimś? Ile razy miałeś/aś wrażenie, że jesteś niewystarczający/a i do niczego się nie nadajesz? A ile razy w ostatnim czasie pomyślałeś/aś albo nawet powiedziałeś/aś do siebie, że jesteś wartościową i jedyną w swoim rodzaju osobą? 

Osoby, które mają niską samoocenę bardzo często boją się wychodzić z inicjatywą. Boją się, że ich pomysł zostanie odrzucony lub wyśmiany. Takim ludziom brakuje wiary w swoje siły i możliwości. 

Zastanów się, czy zawsze tak było czy może przyszło to z czasem?

Częstym powodem niskiej samooceny są wydarzenia z dzieciństwa, które w przyszłości sprawiają nam wielu trudności, aczkolwiek może się to przydarzyć każdemu i w każdym wieku i niekoniecznie musi to być związane z dzieciństwem. 

Czy wiesz, że negatywna samoocena wpływa na jakość twojego życia? Jeśli nie doceniasz samego/samej siebie, jeśli w siebie nie wierzysz i jest ci źle z samym/samą sobą, to nie ma możliwości, żeby inne aspekty życia wyglądały inaczej. Bo co z tego, że gdzieś tam pozornie się uśmiechniesz albo będziesz udawał/a, że wszystko jest u ciebie w porządku, kiedy w głębi serca wiesz i czujesz, że jest inaczej? 

Okłamywanie samego/samej siebie jest najgorszym rozwiązaniem, bo tak naprawdę w pewnym momencie dojdziesz do wniosku, że wszystko jest na nic. 

Wysoka samoocena sprawia, że udaje ci się osiągnąć więcej celów. Osoba, która wierzy w siebie i swoje możliwości spodziewa się również efektów, a co za tym idzie będzie robiła wszystko, aby swoje cele zrealizować. Ludzie, którzy mają niską samoocenę będą wegetować, myśląc, że wszystko zrobi się samo albo po prostu odpuszczą i nie będą walczyć o swoje.

Mało tego, osoby o wysokiej samoocenie nie będą się czuły nieswojo w społeczeństwie. Pomijam w tym wypadku podział na ekstrawertyków i introwertyków, bo to osobny temat. 

Podam przykład na Zosi, której samoocena jest bardzo niska. 

Dziewczyna nie lubi wychodzić z domu i najchętniej spędza czas sama ze sobą. Boi się wyjść do ludzi, ponieważ uważa, że inne osoby będą się na nią krzywo patrzeć i ją wyśmiewać, co oczywiście nie do końca jest prawdą. 

Wysoka samoocena jest powiązana ze satysfakcją z życia. Ludzie, którzy nie mają z nią problemów czują się jako lubiane i inteligentne, mogące zrobić wszystko, co im przyjdzie do głowy. 

Osoby o niskiej samoocenie są zaś bardziej podatne na manipulacje, przez co nie potrafią odmawiać i zgadzają się na rzeczy, na które normalnie by się nie zgodziły, a później są złe na siebie, bo w głębi serca tego nie chciały, ale zabrakło im odwagi, aby odmówić. 

Czy są jakieś sposoby, aby samodzielnie poprawić swoją samoocenę? Tak, jest ich nawet wiele, jednak zaznaczam, że czasami problem jest tak głęboki i poważny, że bez rozmowy z psychologiem się nie obędzie. 

Jak poprawić swoją samoocenę? 8 sposobów, które naprawdę działają:

1. Przede wszystkim zadbaj o siebie - poświęć sobie czas. Takie kilkanaście minut, jeśli nie masz więcej, tylko dla własnego ja - idź na spacer, posłuchaj muzyki, przeczytaj książkę. Nie zapominaj o odpowiedniej ilości snu, bo to właśnie od snu zależy ile energii będziesz miał/a kolejnego dnia. Staraj się jeść zdrowo. Stwierdzenie, że jesteś tym co jesz nie wzięło się z kosmosu. 

Poza tym zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Ubierz się ładnie, zrób sobie makijaż i fryzurę - samoocena zewnętrzna ma o dziwo wiele wspólnego z samooceną wewnętrzną. 

2. Stojąc przed lustrem powiedz do samego/samej siebie: "Dziękuję za to, że jestem wartościową osobą. Wiem, że jeśli tylko się postaram, to mogę osiągnąć wszystko." Taka dawka dobrych i pozytywnych słów dobrze ci zrobi.

3. Wypisz na kartce wszystkie cechy, które u siebie lubisz. Na drugiej kartce wypisz te, których nie lubisz i zastanów się co możesz zrobić, aby negatywne aspekty zamienić na pozytywne. 

4. Zadbaj o otoczenie, w którym się otaczasz. Być może są wokół ciebie osoby, które sprawiają, że twoje poczucie wartości spada i zaczynasz mieć kompleksy? Takimi ludźmi nie warto się otaczać i trzeba zrobić z tym jak najszybciej porządek. 

5. Przestań porównywać się z innymi i zaakceptuj siebie takiego/taką jakim/jaką jesteś. Nikt z nas nie będzie nigdy drugim człowiekiem i dążenie do tego, aby nim być lub się do niego upodobnić prowadzi donikąd. 

6. Dopuść do siebie myśl, że jesteś wartościową i silną osobą. Wielu ludzi, którzy mają niską samoocenę niestety nie dopuszcza do siebie myśli, że może osiągnąć sukces. Sukcesy są dla wszystkich bez wyjątku. Jedyne co, to trzeba znaleźć drogę, która do tego sukcesu cię zaprowadzi. 

7. Porozmawiaj z kimś zaufanym - w wielu przypadkach warto podzielić się swoimi myślami i emocjami z drugim człowiekiem. Być może okaże się, że ta osoba widzi sprawę zupełnie inaczej i da ci jakieś wskazówki, dzięki którym będziesz widział/a swój problem inaczej. 

Często tak jest z kompleksami - nam się wydaje, że mamy duży nos czy grube nogi, a później okazuje się, że poza nami nikt tego nie widzi. A zresztą, grube czy nie grube, od naszego podejścia będzie zależało czy to akceptujemy czy nie. 

8. Spróbuj znaleźć przyczynę poczucia niskiej wartości. Sięgnij pamięcią do momentu, w którym się to stało i zastanów się, jaki był bodziec? Co sprawiło, że przestałeś/aś o sobie dobrze myśleć? Czy to była konkretna osoba lub wydarzenie? 

Myślenie o sobie dobrze nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli ktoś ma głęboko w głowie zakorzenione negatywne przemyślenia na swój temat. Uważam, że warto poświęcić temu swój czas i uwagę, bo zmiana swojej samooceny na lepszą może przynieść same dobre rzeczy. Pamiętajcie o tym, że aby dobrze czuć się wśród innych, musicie się dobrze czuć ze samym sobą. 

Wszystkie emocje i przekonania, które mamy mają gdzieś swój początek. Warto się zastanowić skąd się one biorą i dokładnie się im przyjrzeć. W końcu wszystko można przepracować i sprawić, aby nasze życie było takie jakie chcemy, choć czasami wydaje się to niemożliwe, to pamiętajcie o tym, że tylko nam się wydaje, a wcale tak nie jest.

Komentarze

 1. Świetny artykuł <3
  Myślę, że każdy z nas powinien mocno zawalczyć o własną samoocenę. Dla siebie i lepszego samopoczucia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy tekst :) mogę powiedzieć, że im jestem starsza tym bardziej lubię siebie i tym bardziej siebie cenię :) myślę, że dużo wynosimy z domu, to jak rodzice nas chwalili i dodawali odwagi, to bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo interesujący wpis. Podane przez Ciebie rady na pewno przydadzą się wielu osobom. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo rzeczowo. Mam nawet kogoś, komu serdecznie polecę ten wpis Kochana <3

  OdpowiedzUsuń
 5. dobrze napisane:) każdy powinien przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne rady, trzeba walczyć z niską samooceną��

  OdpowiedzUsuń
 7. Super rady. Takie posty są bardzo przydatne, warto poruszać takie tematy i pracować nad samym sobą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Każdy z nas jest inny i nie warto patrzeć na ludzi i się do nich upodabniać. Ale faktycznie niestety często o tym myślimy, szczególnie social media nam w tym nie pomagają. Ciekawy wpis, dający codzienną motywację. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujący wpis 🙂
  Przed jego przeczytaniem byłam pewna że nie mam problemów z samooceną, jednak po lekturze uswiadomiłam sobie że wcale tak niej jest...
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Mi pomaga nauka oddychania by po prostu się wyciszyć

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś miałam bardzo niską samoocenę, której - mój ówczesny partner - nie staram się pomóc budować, a za to skutecznie niszczył jeszcze bardziej. Od czasu gdy jestem w nowym związku i zerwałam toksyczne relacje, jest o wiele lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy wpis. Bardzo wielu ludzi ma z tym problem. Przyznaję, że i mnie nie jest obcy ten stan. Zdarza się, że mam gorsze dni i samoocena też leci na łeb na szyję...

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawy i przede wszystkim potrzebny wpis w szczególności dla młodszych osób, które żyją w świecie idealnie wykreowanym przez instagram :) Mam czasami spadki własnej wartości, ale potem biorę się w garść i mówię sobie, że jestem zaje**sta ;)n Staram się widzieć zalety, a nie wady.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam niskie poczucie wartości, co wynikało po prostu z dzieciństwa, wyniosłam to z domu. Obecnie lubię siebie, zmieniam się na lepsze i zaczęłam się doceniać - uczęszczam też na terapię. Bardzo fajny temat. Od siebie polecam też przestać obserwować profile, które sprawiają, że źle się czujemy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja w czasach szkolnych miałam bardzo niską samoocenę. Na pewno wpływ na to mieli też rówieśnicy :/

  Świetnie, że poruszasz tak ważne tematy na swoim blogu. Szacun :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajny wpis, który sporo osób powinno przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetny wpis. Ja im jestem starsza tym moja samoocena jest wyższa :)

  OdpowiedzUsuń
 18. punkt 8 trudny bo nic nie pamietam:)

  OdpowiedzUsuń
 19. To bardzo trudny temat, biorąc pod uwagę wszystkie te "idealne" osoby w instagramowym świecie... większość dziewczynek już teraz ma problemy z poczuciem własnej wartości. Ja znam wszystkie swoje wady, zarówno te fizyczne jak i osobowościowe... ale mimo tych wszystkich wad umiem spojrzeć na siebie i powiedzieć "jesteś super babką! lubię Cię! tak trzymaj! ":D

  OdpowiedzUsuń
 20. Wspaniały wpis! Taka praca jest trudna ale zdecydowanie warta tego! :))

  OdpowiedzUsuń
 21. Kiedyś miałam niską samoocenę, na szczęście zupływem lat jest inaczej. BArdzo cenny wpis oraz rady :-)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam serdecznie ♡
  To trudny temat ale warto o nim rozmawiać, by pomóc każdemu kto mierzy się z takim problemem. Sama miałam kiedyś bardzo niską samoocenę ale na szczęście wyszłam z tego dołka. Bardzo inspirujący i wartościowy wpis. Warto wziąć go do serca :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 23. Wielu osobom na pewno taki wpis się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo ciekawy wpis i interesujące rady, które na pewno przydadzą się niejednej osobie. Mi najbardziej pomaga otaczanie się ludźmi, przy których dobrze czuję się bez udawania czegokolwiek. Takie wsparcie jest mega pomocne. Pozdrawiam Cię serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 25. Przyjemny wpis, aczkolwiek ,,przestań się porównywać" i ,,dopuść do siebie myśl" to rady w stylu ,,jak nie możesz uciec to uciekaj". Gdyby do zmiany myślenia o sobie wystarczyło tak po prostu przestać i dopuścić, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, to psychoterapeuci mieliby sporo wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 26. What you said is right. We should trust ourself.

  water wave lace front wigs

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright 2023 Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody. ©