Dlaczego powinieneś słuchać przede wszystkim siebie?

 

dlaczego warto słuchać siebie? powody, dla których warto słuchać wewnętrznego głosu, intuicja
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad pytaniem, dlaczego inni ludzie mieliby decydować o Twoich planach życiowych? Brzmi to nieco absurdalnie, jednak bardzo często, nawet nieświadomie pozwalamy innym ludziom kierować swoim życiem nawet o tym nie wiedząc i nie zdając sobie z tego sprawy. Ludzie dokoła ukradkiem przejmują kontrolę nad tym co robimy i jak myślimy, a my nawet o tym nie wiemy. Nie zastanawiamy się nad tym tylko żyjemy jak gdyby nigdy nic, przyzwyczajeni do codzienności. 

Często szukamy uznania nas i naszego ja przez innych, bo wydaje nam się, że to jest w porządku. Zrzucamy z siebie odpowiedzialność jednocześnie pozwalając innym decydować za siebie. 

Poniżej przedstawię kilka powodów dla których warto przede wszystkim żyć i działać zgodnie ze sobą. 

1. Jesteś odpowiedzialny/a za swoje własne szczęście

Dokładnie tak. Tylko i wyłącznie Ty jesteś za to odpowiedzialny/a. Wprawdzie inni ludzie mogą przyczynić się do Twojego szczęścia, ale nie powinieneś/powinnaś polegać na opinii i zdaniu innych ludzi. Tylko Ty wiesz czym dla Ciebie jest szczęście i dla każdego z nas jest ono kwestią indywidualną. 

Kiedy dążysz do własnego szczęścia uzależniając je od innych ludzi wpadasz w pułapkę, którą sam/a sobie tworzysz. Najczęściej prowadzi to do rozczarowania, bo jak wszyscy doskonale wiemy, każdy z nas ma swój własny pomysł na życie nie można oczekiwać od drugiego człowieka, aby ten wypełnił w nas jakąś pustkę, która jest wewnątrz nas. Każdy z nas znajduje się na innym etapie rozwoju i może się tak zdarzyć, że ludzie dokoła nie będą rozumieli Twoich planów i marzeń. Dlatego też według mnie najważniejszym jest, aby znaleźć to szczęście w sobie i wziąć za to odpowiedzialność.

Jeśli jesteś dla siebie latarnią nadziei, światła i szczęścia, wzmacniasz siebie. W tym momencie jesteś świadomy/a tego, co dzieje się w Twoim życiu, potrafisz kontrolować to co dzieje się wewnątrz ciebie i wiesz, że prawdziwe szczęście pochodzi od wewnątrz a nie z zewnątrz. Jeśli posłuchasz swojego własnego ja, pozostaniesz wierny/a swoim najskrytszym pragnieniom w życiu i nie zawiedziesz siebie. 

2. To Ty masz kontrolę nad swoim życiem

Jeśli czujesz, że coś powinieneś/powinnaś zrobić lub coś jest nieodpowiednie dla Ciebie, to wsłuchaj się w głos swojego serca i mu zaufaj. Pamiętaj, że nie potrzebujesz niczyjej zgody na to, aby zrealizować swój życiowy plan i to Ty jesteś osobą prowadzącą, nie inni ludzie. Wszystkie wskazówki, które potrzebujesz w życiu są w Tobie. Podążaj za swoimi pasjami i pragnieniami. Masz w sobie wszystko, co jest niezbędne do tego aby wziąć odpowiedzialność za swoje życie. Musisz to tylko zauważyć, poczuć i zaufać. 

3. Nie możesz zadowolić wszystkich

Nie wszyscy będą się z Tobą zgadzać przez cały czas. Może być nawet tak, że spora część osób wokół Ciebie będzie Ci mówić, że źle postępujesz i powinieneś/powinnaś robić coś inaczej. A to wcale nie jest prawda! Owszem, możesz posłuchać wskazówek innych ludzi, przemyśleć je sobie, jednak ostatecznie trzeba działać przede wszystkim tak, aby to nam było dobrze. Bo przecież nie chcemy być w sytuacji w której wszyscy dokoła są szczęśliwi i zadowoleni, a my nie. 

Wszystko pochodzi z Twojego wnętrza - Twoje myśli o życiu, jakość Twojego związku, to jaką karierę wybierzesz itd. Twoja egzystencja jest lustrzanym odbiciem tego, co jest wewnątrz Ciebie. Przypatrz się temu jak wygląda Twoje życie, jacy ludzie są wokół. Nie zadowalaj innych na siłę kosztem siebie. 

4. Kiedy prosisz o aprobatę innych, pozbawiasz się cennej energii

Uzależniając swoje życie od innych ludzi, jednocześnie dajesz zezwolenie na to, aby inni ludzie oceniali Twoje życie, a przecież oni nie mogą tego zrobić, bo go nie przeżyli. Oddajesz tym sposobem władzę innym osobom. Przenosisz swoją odpowiedzialność na kogoś innego. 

Szukając potwierdzenia u innych ludzi dotyczącego tego, czy postępujesz właściwie sprawiasz, że marnujesz nie tylko swój czas ale i energię. Energię, która jest w Tobie i która Ciebie tworzy. 

5. Wzbudzasz w sobie strach

Kiedy pytasz innych jak powinieneś/powinnaś żyć, jakie decyzje należy podjąć, to sprawiasz, że wewnątrz siebie zaczynasz się zastanawiać nad tym co powiedzą inni. Zaczynasz myśleć o tym jak potoczy się rozmowa, co będzie jeśli ktoś się z tobą nie zgodzi i będzie miał odmienne zdanie do Twojego i wzbudzisz w sobie niepokój. Po co? Przez takie działania nie będziesz potrafił/a żyć tak jak chcesz. 

Jeśli naprawdę kochasz siebie i czujesz się bezpiecznie ze swoim życiem, nie będziesz szukał/a potwierdzenia w innych. Nie będzie Ci potrzebna akceptacja świata zewnętrznego. 

Strach jest tylko złudzeniem. Jest czymś, nad czym można pracować i go oswajać do tego stopnia, że w pewnym momencie przestanie być strachem.

6. Szukanie aprobaty u innych może sprawić, że przestaniesz podążać za głosem swojego serca

Być może byłeś/aś w sytuacji, w której bardzo chciałeś/aś coś zrobić w życiu, ale strach przed tym co powiedzą inni skutecznie Cię do tego zniechęcił. Zrezygnowałeś/aś ze swoich planów i marzeń tylko ze względu na to, co pomyślą sobie inni. A tak na dobrą sprawę nigdy nie dowiesz się jakby to było żyć tak jak bardzo tego chcesz, dopóki nie spróbujesz. 

Nie raz będziesz zastanawiał/a się jakby to było gdybyś się odważył/a. Odpowiedź na to pytanie otrzymasz tylko wtedy kiedy zaczniesz działać. Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości, tego co się wydarzy dopóki nie spróbujesz. 

Nie pozwalaj innym ludziom niszczyć Twoich marzeń. Zaufaj sobie, bo to właśnie Twoje wnętrze poprowadzi Cię właściwą drogą. 

7. Szukanie uznania u innych jest czasochłonne

Zastanawiałeś/aś się kiedyś ile rzeczy mógłbyś/mogłabyś zrobić, gdybyś nie musiał/a kłócić się o swoje racje, przekonywać do swoich planów i zdania? W większości przypadków ludzie dokoła nie zawsze będą rozumieli Twoje decyzje i pytanie takich osób o zgodę jest zbędnym krokiem. 

Nie czekaj na to, aż ktoś Ciebie wesprze. Masz wszystko czego potrzebujesz, aby wspierać sam/ą siebie. Jeśli wewnętrzny głos mówi Ci, żeby coś zrobić, po prostu to zrób. Twoje pragnienia nie biorą się znikąd. One są efektem Twoich myśli i całego Ciebie. Dlaczego więc zamiast działać, będziesz poświęcał/a czas na to, aby ktoś utwierdził Cię w przekonaniu, że postępujesz dobrze lub źle? 

8. Gdy polegasz na sobie, jesteś wolny/a

Wyobraź sobie, że jesteś całkowicie odpowiedzialny/a za siebie i żyjesz w zgodzie sam/a ze sobą. Jak będziesz się czuł/a kiedy będziesz mógł/a żyć całkowicie po swojemu? Bez zbędnych myśli, że komuś może się to nie spodobać. 

Żeby zmienić swoje życie, musisz uwierzyć w to, że to Ty je tworzysz. Staniesz się prawdziwie wolny/a wtedy, kiedy zdasz sobie sprawę z tego, jak dużą moc i potencjał masz w sobie.

9. Lepiej poznasz siebie

Relacja z samym sobą nie jest łatwa. Ba, jest nawet jedną z najtrudniejszych, bo najczęściej dochodzi do "kłótni" między sercem i rozumem. Kiedy zaczniesz szukać odpowiedzi na swoje pytania wewnątrz siebie zobaczysz jak wiele cennych mądrości i wskazówek jest w Tobie. Jesteś jedyną osobą, która tak naprawdę Cię blokuje. Jeśli nie wiesz kim jesteś i nie wierzysz w swój potencjał, nie będziesz wiedział/a w którą stronę podążać w życiu. 

Zamiast zastanawiać się na tym co powiedzą inni, posłuchaj co Ty masz sobie do powiedzenia. Pozwól temu wewnętrznemu głosowi się odezwać i usłysz go.

Komentarze

 1. Warto czasem zasięgnąć rady od kogoś innego, ale ostateczne decyzje podejmujemy sami i najlepiej jest słuchać własnego serca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sami znamy się najlepiej, na pewno ważne jest zdanie osoby najbliższej, ale decyzje i tak podejmujemy sami i bierzemy za nie odpowiedzialność :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre rady, od dawna słucham tylko siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkowicie zgadzam się z twoim zdaniem „Nie powinieneś polegać na opiniach i opiniach innych ludzi”. Zgadza się… szczęście własne nie jest tworzone przez bycie regulowanym przez innych. Ciekawy wpis.
  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo prawdziwe porady, jednak tak trudno jest ich przestrzegać i zwyczajnie żyć własnym życiem, nie przejmować się gadaniem innych itp.

  OdpowiedzUsuń
 6. Warto słuchać siebie, gdy wiemy czego tak naprawdę chcemy. Jednak mam takie dni, gdzie nie wiem jaką podjąć decyzję, a w głowie mam mętlik. W takich sytuacjach rozmawiam z najbliższą mi osobą i proszę o pokazanie jej światopoglądu na daną sprawę. Ostateczną decyzję podejmuje sama.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto słuchać siebie i swojej intuicji, dzięki temu możemy się realizować i spełniać swoje marzenia <3

  OdpowiedzUsuń
 8. harmonia z samym sobą daje nam kopa do osiągania i sięgania po więcej:D

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety w takie pułapki jesteśmy wtłaczani wręcz od najmłodszych lat...

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ważne rady, nie warto uzależniać swojego życia od innych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Prawda jest taka, że w sytuacjach gdy rzeczywiście słucham tylko siebie, swojej intuicji, wychodzę na tym lepiej, ni z gdy pójdę za "radą" kogoś z otoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zgadzam sie ze wszystkim! Nawet u siebie pisałam właśnie o tym, że cieszę się, że stawiam na swoim, bo gdyby nie to, zostałabym teraz w (za przeproszeniem) czarnej dupie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najgorzej jest jak człowiek uzależnia własne szczęście od innych ludzi.
  Zgadzam się z Tobą, że zamiast zastanawiać się nad tym co powiedzą inni lepiej jest posłuchać siebie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja już nie raz postawiłam na coś innego niż inni mi radzili i dobrze na tym wyszłam :) Czasem w ważnych kwestiach lubię spytać bliskich mi osób, co o tym myslą i co wg niż jest lepszym rozwiązaniem ale ostatecznie zawsze idę w tym kierunku, w którym ja uważam za słuszny :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiele razy w życiu kierowałam się opinią i radami innych ludzi i nie zawsze dobrze na tym wychodziłam. Teraz częściej słucham siebie i swojego serca :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dobrze napisane, warto słuchać siebie i być szczęśliwym :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Warto jest mieć swoje zdanie a nie kierować się ślepo czyimś.
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) jusinx.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 18. Cóż, inni za mnie życia nie przeżyją ;) bardzo pomocne rady. Szczególnie dla tych, którzy nie mają w sobie jeszcze tej pewności

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam serdecznie ♡
  Wspaniałe rady! Bardzo wartościowy wpis, który warto wziąć sobie do serca. Nikt za nas życia nie przeżyje, tylko od nas ono zależy. Od naszych decyzji, naszych ruchów i postanowień. Warto słuchać siebie, swojego seria i intuicji. To wyjdzie nam tylko na dobre.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 20. Zdecydowanie zgadzam się ztym ,że wsłuchiwanie się w siebie to podstawa i krok do bycia szczęśliwym bowiem nikt nie zna nas tak bardzo jak my sami siebie. Życie mamy tylko jedno dlatego warto je przeżyć po swojemu, nie patrząc na oczekiwania innych.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 21. Najlepiej być sobą i samemu organizować sobie życie. Ja niestety często pytam się innych i to jest właśnie błąd. Dziękuje za motywacje, teraz będę bardziej słuchać siebie. Pozdrawiam Kolorowo!

  OdpowiedzUsuń
 22. ja już od dawna słucham tylko siebie ;) żebym potem nie narzekała, że przez kogoś podjęłam złą decyzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Good article, read your article, I decided to be true to myself in the future
  613 bundles

  OdpowiedzUsuń
 24. Niestety zostałam ukształtowana na panikarę. Boję się zmian i często szukam pomocy/akceptacji u innych. Niezwykłe jest jednak to, że są sprawy, które wyzwalają we mnie pewność siebie. Sytuację kiedy wiem, że muszę działać i choć jestem pewna obaw, robię to na czym mi zależy. I zawsze udaje mi się osiągnąć zamierzony cel. Takie ze mnie dziwadło 🤪

  OdpowiedzUsuń
 25. Najważniejsze, to robić to co samemu uważa się za słuszne a nie to, co wypada przez pryzmat innych. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Człowiek przede wszystkim uczy się na własnych błędach. Kiedyś przy podejmowaniu decyzji uwzględniałam "dobre rady" innych ludzi, w efekcie nie zawsze osiągałam to co mogłoby sprawić, że byłabym w pełni szczęśliwą... Dorosłam, pewne rzeczy zrozumiałam i naturalnie zmieniłam postrzeganie na to jak chce kreować swoje życie. Czy według rad i opinii innych ludzi, czy podążając za głosem swojego serca i rozumem. Wybrałam to drugie i była to najlepsza decyzja. Oczywiście nie przestałam kompletnie interesować się zdaniem innych... słowa bliskich i osób zaufanych nie są mi obojętne, resztą niekoniecznie zaprzątam sobie głowę :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 27. Asertywność przede wszystkim :) Trzeba umieć stawiać granice w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 28. podejmowanie decyzji jest trudne

  OdpowiedzUsuń
 29. Samo słuchanie rad nie jest może czymś złym, ale trudno nauczyć się oddzielania tych pożytecznych od takich, które nie wnoszą do naszego życia niczego wartościowego. Ostateczną decyzję każdy człowiek podejmuje sam – sam też poniesie konsekwencje swoich wyborów 😉.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dlaczego? przede wszystkim by robić to na czym mi zależy i co sprawi że poczuję się lepiej :) Dobrze jest słuchać opinii osób trzecich, ale tylko po to by wyciągnąć wnioski i móc robić to co nam się podoba :)

  https://odcienie-koloru.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright 2023 Nie wyrażam zgody na kopiowanie tekstów i zdjęć mojego autorstwa bez mojej zgody. ©